Pioneers in the industry, we offer ammonium chloride powder, didecyl dimethyl ammonium chloride ddac, 200 l isopropyl alcohol ipa, eugenol acetate api, di-n-butyl tin di acetate (ddtda) and ambrocenide 10% dpg from India.






₹ 76 / KgGet Latest Price
| Purity/Concentration | 99% |
| Grade | Technical Grade |
| Form | Powder |
| Packaging Details | 50kg Bag |
| Color | White |
| Chemical Formula | NH4Cl |
| CAS Number | 12125-02-09 |







₹ 500 / KgGet Latest Price
| Packaging Type | Bottle |
| Usage/Application | Surface Disinfectant |
| Shelf Life | 1 year |
| Physical State | Liquid |
| Country of Origin | Made in India |
| Form | Powder |



₹ 135 / KgGet Latest Price
| Purity % | 99.9% |
| Packaging Details | 200 litres Drum |
| Usage/Application | Rubbing alcohol antiseptic |
| Grade Standard | Analytical AR Grade |
| Synonyms | Isopropanol |
| Physical State | Liquid |
| Color | Transparent |





₹ 100 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25 KG |
| Manufacturer | JIGS CHEMICALS |
| Country of Origin | Made in India |
| CAS NO | 93-28-7 |
| FORMULA | C12H14O3 |
| FORM | POWDER |





₹ 100 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25 kg |
| Manufacturer | JIGS CHEMICALS |
| Country of Origin | Made in India |
| CAS Number | 1067-33-0 |
| Form | Liquid |
| Brand | Jigs |
| Shelf Life | 36months |
| FORMULA | C12H24O4Sn |





₹ 100 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25 kg |
| Manufacturer | JIGS CHEMICALS |
| Country of Origin | Made in India |
| cas no. | 211299-54-6 |
| FORMULA | C18H30O2 |





₹ 100 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25 kg |
| Manufacturer | Jigs Chemicals |
| Country of Origin | Made in India |
| cas no. | 7847-94-7 |
| Shelf Life | 36months |
| Form | Powder |





₹ 100 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25 kg |
| Manufacturer | JIGS CHEMICALS |
| Cas No. | 9004-64-2 |
| Purity | 99% |
| Form | Powder |





₹ 100 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25 kg |
| Manufacturer | JIGS CHEMICALS |
| Country of Origin | Made in India |
| cas no. | 99-28-5 |
| FORMULA | C6H3Br2NO3 |




₹ 100 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25 kg |
| Manufacturer | JIGS CHEMICALS |
| Country of Origin | Made in India |
| cas no. | 57969-05-8 |
| FORMULA | C18H23NO2 |





₹ 100 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25 kg |
| Manufacturer | JIGS CHEMICALS |
| Country of Origin | Made in India |
| cas no. | 10351-19-6 |
| FORMULA | C7H7NO2S |





₹ 100 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | Drum |
| Manufacturer | Jigs Chemicals |
| Country of Origin | Made in India |
| cas no. | 7647-17-8 |
| Formula | CsCl |





₹ 100 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Purity | 99% |
| Packaging Details | 50 Kg Bag |
| Grade | Laboratory |
| Form | Powder |
| Country of Origin | Made in India |
| CAS NO | 7631-90-5 |
| SYNONYMS | SULFUROUS ACID MONOSODIUM SALT;SODIUM METABISULPHITE;SODIUM DISULFITE;SODIUM HYDROGEN SULFITE;SODIUM |
| MELTING POINT | 150 DegreeC |





₹ 100 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Purity | 95% |
| Packaging Details | 25 Kg Bag |
| Grade | Industrial |
| Sulfur Dioxide (SO2) content | 61.6% |
| Form | Powder |
| Iron content | 0.001% to 0.01% |



₹ 99 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Purity | 90% |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Details | 50 L Drum |
| Physical State | Liquid |
| Country of Origin | Made in India |



₹ 100 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Detail | 25 Kg HDPE Bag |
| Type | coal & wood carbon |
| Form | Powder(PAC) |
| Usage/Application | Industrial furnaces |
| Purity % | 99% |
| Shelf Life | 36months |
| Color | Grey |





₹ 100 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25 kg |
| Manufacturer | JIGS CHEMICALS |
| Country of Origin | Made in India |
| cas no. | 214262-95-0 |
| FORMULA | C13H13ClFN |





₹ 1000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Grade Standard | IP |
| Packaging Size | 25Kg |
| Purity | Greater than 99% |
| Packaging Type | Bag |
| Cas No | 57852-57-0 |
| Molecular Formula | C26H28ClNO9 |
| Mol Weight | 533.95 |
| storage temp. | Inert atmosphere,2-8 DegreeC |





₹ 13000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Grade Standard | USP |
| Purity | 99% |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Form | Powder |
| CAS Number | 61-12-1 |
| Molecular Weight | 379.93 |
| Molecular Formula | C20H29N3O2.HCl |





₹ 1700 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Grade Standard | BP |
| Purity | Greater than 99% |
| Packaging Type | Bag |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Form | Powder |
| CAS Number | 58288-50-9 |
| Molecular Weight | 1382.82 |
| Molecular Formula | C62H90ClCoN13O15P |





₹ 2200 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Grade Standard | IP |
| Purity | Greater than 99% |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Form | Powder |
| CAS Number | 94-09-7 |
| Molecular Weight | 165.19 |
| Molecular Formula | C9H11NO2 |





₹ 1200 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Grade Standard | USP |
| Purity | 99% |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Packaging Type | Bag |
| Form | Powder |
| CAS Number | 57469-78-0 |
| Molecular Weight | 400.47 |
| Molecular Formula | C16H14O3.C6H14N2O2 |





₹ 25000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Grade Standard | IP |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Purity | Greater than 99% |
| Packaging Type | Drum |
| Form | Powder |
| CAS Number | 149003-01-0 |
| Molecular Weight | 304.73 |
| Molecular Formula | C11H16N4O4.HCl |





₹ 1000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Grade Standard | USP |
| Purity | Greater than 99% |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Form | Powder |
| CAS Number | 521-17-5 |
| Molecular Weight | 290.44 |
| Molecular Formula | C19H30O2 |





₹ 2800 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Grade Standard | IP |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Purity | Greater than 99% |
| Packaging Type | Drum |
| Form | Powder |
| CAS Number | 56-95-1 |
| Molecular Weight | 625.55 |
| Molecular Formula | C22H30Cl2N10.2(C2H4O2);C26H38Cl2N10O4 |





₹ 985 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Purity | 99% |
| Packaging Type | Bag |
| Grade Standard | USP |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Form | Powder |
| CAS Number | 150399-21-6 |
| Molecular Weight | 437.31 |
| Molecular Formula | C17H13N3Na2O6 |





₹ 1000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Grade Standard | BP |
| Purity | Greater than 99% |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Packaging Type | Bag |
| Form | Powder |
| CAS Number | 147-24-0 |
| Molecular Weight | 291.82 |
| Molecular Formula | C17H21NO.HCl |

₹ 1000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Grade Standard | IP |
| Purity | Greater than 99% |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Form | Powder |
| CAS Number | 3646-28-4 |
| Molecular Weight | 258.4 |
| Molecular Formula | C18H26O |





₹ 8000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Grade Standard | IP |
| Purity | Greater than 99% |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Form | Powder |
| CAS Number | 5672-94-6 |
| Molecular Weight | 200.23318 |
| Molecular Formula | C13H12O2 |





₹ 100 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Grade Standard | IP |
| Purity | Greater than 99% |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Form | Powder |
| CAS Number | 3592-12-9 |
| Molecular Weight | 130.14 |
| Molecular Formula | C6H10O3 |





₹ 8000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Grade Standard | IP |
| Purity | Greater than 99% |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Form | Powder |
| CAS Number | 14813-01-5 |
| Molecular Weight | 191.27 |
| Molecular Formula | C12H17NO |





₹ 100 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Certification | IP |
| Grade | Pharma grade |
| Purity | 99.5% |
| Packaging type | HDPE drum |
| Packaging size | 25 kg |
| Shelf life | 36 months |
| Form | Powder |
| Colour | White |
| CAS NO | 3806-34-6 |
| FORMULA | C41H82O6P2 |





₹ 8000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Certification | IP |
| Grade | Pharma grade |
| Purity | 99.5% |
| Packaging type | HDPE drum |
| Packaging size | 25 kg |
| Shelf life | 36 months |
| Form | Powder |
| Colour | White |
| CAS NO | 23719-80-4 |
| FORMULA | C3H5BrMg |





₹ 5700 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Pharmacopoeia Standard | EP |
| Grade | IP Grade |
| Form | Powder |
| Packaging Type | Fiber Drum |
| Pack Size | 25 kg |
| Manufacturer Type | API Trader |
| Compliance | EU GMP |
| Shelf Life | 3 Years |
| CAS NO | 20684-06-4 |
| FORMULA | C20H27N5O3.HCl |





₹ 100 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Grade Standard | USP |
| Packaging Size | 25 kg |
| Purity | ≥98% |
| Form | Powder |
| Manufacturing Method | Synthetic |
| Shelf Life | 3 years |
| Usage | Pharmaceutical |
| Country of Origin | India |
| Packaging Type | Fiber Drum |
| Storage Condition | Cool and Dry Place |





₹ 6200 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Grade Standard | USP |
| Packaging Size | 25 kg |
| Purity | 98–99% |
| Form | Powder |
| Manufacturing Method | Synthetic |
| Shelf Life | 3 years |
| Usage | Pharmaceutical, Food Additive |
| Country of Origin | India |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Storage Condition | Cool and Dry Place |




₹ 12000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Isomer Position | Ortho |
| Assay | ≥99% |
| Grade Standard | Pharma Grade |
| Packaging Type | Drum |
| Color | Pale Yellow |
| Physical Form | Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| Application | Pharma Intermediate |
| cas no | 57113-89-0 |
| formula | C8H8N2O4 |





₹ 100 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Grade | Technical Grade |
| Assay | 99% |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| Application | Descaling |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| CAS NO | 152-47-6 |
| FORMULA | C11H12N4O3S |





₹ 1780 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Source | Synthetic |
| Grade | Pharma |
| Packaging Size | 25 kg |
| Purity | ≥98% |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| CAS NO | 23267-57-4 |





₹ 8000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Purity | 99% |
| Packaging Size | 25KG |
| Manufacturer | JIGS CHEMICAL |
| Country of Origin | Made in India |
| CAS NO | 6104-59-2 |


Rimple (Global Sourcing Executive)
Jigs Chemical Limited
S F, Flat No 206, Sachet-2, NR. Reliance House, NR. Maradia Plaza, Navrangpura,Ahmedabad, Ahmedabad - 380009, Gujarat, India






































