Offering you a complete choice of products which include sodium hypophosphite api, potassium hydroxide powder, boric acid powder, soda ash light, alpha angelica lactone and acetyl iso butyryl.




₹ 300 / KgGet Latest Price
| Purity | 99% |
| Grade | Industrial |
| Form | Powder |
| Packaging Type | Bag |
| Packaging Size | 25 kg |
| CAS Number | 7681-53-0 |
| Molecular formula | NaH2PO2 |
| Molecular Weight | 88 |
| Color | White |



₹ 100 / KgGet Latest Price
| Form | Powder |
| CAS Number | 1310-58-3 |
| Packaging Type | Bag |
| Color | White |
| Molecular Weight | 56.11 |
| Synonym | Caustic Potash |
| Packaging Size | 25 kg |



₹ 110 / KgGet Latest Price
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Purity % | 99% |
| Color | White |
| Physical State | Powder |
| Pack Type | Bag |



₹ 23 / KgGet Latest Price
| Packaging Size | 25 Kg |
| Grade | Industrial |
| Form | Powder |
| Packaging Type | Bag |
| Color | White |
| Purity | 99% |
| Usage/Application | Detergent Manufacturing, Water Treatment |
Jigs Chemical sourcing supplying API, Active pharmaceutical ingredients intermediates, global generics, Pharma Raw Materials, industrial & Specialty Chemicals. our offices at USA, UK, CANADA, AUSTRALIA. generics, Pharma Raw Materials.





₹ 100 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25 kg |
| Manufacturer | JIGS CHEMICALS |
| Country of Origin | Made in India |
| cas no. | 591-12-8 |
| FORMULA | C5H6O2 |





₹ 100 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25 KG |
| Manufacturer | JIGS CHEMICALS |
| Country of Origin | Made in India |
| CAS NO. | 7493-58-5 |
| FORMULA | C6H10O2 |





₹ 100 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25 KG |
| Manufacturer | JIGS CHEMICALS |
| Country of Origin | Made in India |
| CAS NO. | 7492-70-8 |
| FORMULA | C11H20O4 |





₹ 100 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25 KG |
| Manufacturer | JIGS CHEMICALS |
| Country of Origin | Made in India |
| CAS NO. | 198404-98-7 |
| FORMULA | C15H26O |
| FORM | LIQUID |





₹ 100 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | Drum |
| Manufacturer | JIGS CHEMICALS |
| Country of Origin | Made in India |
| CAS Number | 8002-66-2 |
| Brand | Jigs |
| Form | Liquid |
| Shelf Life | 36months |





₹ 100 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25 kg |
| Manufacturer | JIGS CHEMICALS |
| Country of Origin | Made in India |
| CAS Number | 8023-89-0 |
| Brand | Jigs |
| Form | Liquid |
| Shelf Life | 24months |





₹ 100 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25 kg |
| Manufacturer | JIGS CHEMICALS |
| Country of Origin | Made in India |
| cas no. | 1948-40-9 |
| FORMULA | C7H4I2O2 |





₹ 100 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25 kg |
| Manufacturer | JIGS CHEMICALS |
| Country of Origin | Made in India |
| cas no. | 2695-37-6 |
| FORMULA | C8H7NaO3S |





₹ 100 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25 KG |
| Manufacturer | JIGS CHEMICALS |
| Country of Origin | Made in India |
| CAS NO. | 556-61-6 |
| FORMULA | C2H3NS |





₹ 100 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25kg |
| Manufacturer | JIGS CHEMICALS |
| Country of Origin | Made in India |
| cas no. | 14783-68-7 |
| FORMULA | C4H8MgN2O4 |




₹ 100 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25 kg |
| Manufacturer | JIGS CHEMICALS |
| Country of Origin | Made in India |
| cas no. | 7061-54-3 |
| FORMULA | C21H24O102H2O |





₹ 100 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25 kg |
| Manufacturer | Jigs Chemicals |
| Country of Origin | Made in India |
| cas no. | 90717-03-6 |
| Form | Powder |
| Shelf Life | 36months |





₹ 100 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25 kg |
| Manufacturer | Jigs Chemicals |
| Country of Origin | Made in India |
| cas no. | 129558-76-5 |
| Form | Powder |
| Shelf Life | 36months |





₹ 22000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Form | Powder |
| Grade Standard | Chemical Grade |
| Packaging Size | 25Kg |
| Purity | Greater than 99% |
| Packaging Type | Bag |
| CAS Number | 79099-07-3 |
| Chemical Formula | C10H17NO3 |





₹ 250 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25 KG |
| Country of Origin | Made in India |
| CAS NO | 515-98-0 |
| Molecular Formula | C3H9NO3 |
| Molecular Weight | 107.11 |
| Melting Point | 91-94 DegreeC |
| Purity | 99 |
| Storage Temp. | Store at -20 DegreeC |

₹ 9000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Grade Standard | IP |
| Purity | Greater than 99% |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Form | Powder |
| CAS Number | 19794-93-5 |
| Molecular Weight | 371.86 |
| Molecular Formula | C19H22ClN5O |





₹ 3500 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Grade Standard | EP |
| Purity | 99% |
| Form | Powder |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25 Kg |
| CAS Number | 14639-25-9 |
| Molecular Weight | 418.3 |
| Molecular Formula | C18H12CrN3O6 |

₹ 100 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Grade Standard | IP |
| Form | Liquid |
| Purity | Greater than 99% |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| CAS Number | 214262-95-0 |
| Molecular Weight | 237.7 |
| Molecular Formula | C13H13ClFN |

₹ 100 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Grade Standard | IP |
| Purity | Greater than 99% |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Form | Powder |
| CAS Number | 32887-03-9 |
| Molecular Weight | 476.02976 |
| Molecular Formula | C21H34ClN3O5S |





₹ 100 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Grade Standard | IP |
| Purity | Greater than 99% |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Form | Powder |
| CAS Number | 78-26-2 |
| Molecular Weight | 132.2 |
| Molecular Formula | C7H16O2 |





₹ 200 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Grade Standard | IP |
| Purity | Greater than 99% |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Form | Powder |
| CAS Number | 64742-82-1 |
| Molecular Weight | 86.18 |
| Molecular Formula | C6H14 |





₹ 1000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Grade Standard | IP |
| Purity | Greater than 99% |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Form | Powder |
| CAS Number | 782-17-2 |
| Molecular Weight | 211.23 |
| Molecular Formula | C14H10FN |





₹ 859 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Grade Standard | IP |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Purity | Greater than 99% |
| Packaging Type | Drum |
| Form | Powder |
| CAS Number | 14760-49-7 |
| Molecular Weight | 378.4593 |
| Molecular Formula | C21H30O6 |





₹ 100 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Grade Standard | IP |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Purity | Greater than 99% |
| Packaging Type | Drum |
| Form | Powder |
| CAS Number | 1531-25-5 |
| Molecular Weight | 257.37062 |
| Molecular Formula | C17H23NO |





₹ 990 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Purity | 99.5% |
| Certification | BP |
| Grade | Pharma grade |
| Shelf life | 36 months |
| Packaging type | HDPE bag |
| Packaging size | 25 kg |
| Form | Powder |
| Colour | White |
| Moisture | NMT 0.5% |
| Heavy metals | NMT 10 ppm |





₹ 4000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Purity | 99.5% |
| Certification | IP |
| Grade | Pharma grade |
| Packaging type | HDPE drum |
| Packaging size | 25 kg |
| Shelf life | 36 months |
| Form | Powder |
| Colour | White |
| CAS NO | 138452-21-8 |
| FORMULA | C32H40ClNO4 |





₹ 1000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Certification | IP |
| Grade | Pharma grade |
| Purity | 99.5% |
| Form | Powder |
| Packaging type | HDPE drum |
| Packaging size | 25 kg |
| Shelf life | 36 months |
| Colour | White |
| CAS NO | 24668-75-5 |
| FORMULA | C28H39FO6 |





₹ 1000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Material Type | Active Ingredient |
| Grade | Pharma Grade |
| Form | Powder |
| Origin Type | Synthetic |
| Usage Application | Skin Care, Toiletries |
| Certification | COSMOS |
| Pack Type | Fiber Drum |
| Pack Size | 25 kg |
| Shelf Life | 12 months |
| CAS NO | 151126-32-8 |





₹ 1350 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Segment | Pharma Intermediate |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Form | Powder |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Purity | ≥99% |
| Packaging Size | 25 kg |
| Application | API Manufacturing |
| CAS NO | 24359-81-7 |
| FORMULA | C17H21N3O4S |





₹ 1300 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25KG |
| Manufacturer | JIGS CHEMICAL |
| CAS NO | 1092536-54-3 |
| PURITY | 99% |





₹ 35000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Segment | Pharma Intermediate |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Form | Powder |
| Purity | ≥96% |
| CAS Number | 4429-63-4 |
| Flash Point | 23 °C |
| Application | API Manufacturing |
| Solubility | Soluble in Water |
| Boiling Point | 150 °C |
| Melting Point | 100 °C |





₹ 1000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Pharmacopoeia Standard | IP/USP |
| Grade | IP Grade |
| Form | Powder |
| Packaging Type | Fiber Drum |
| Pack Size | 25 kg |
| Manufacturer Type | API Trader |
| Compliance | WHO GMP |
| Shelf Life | 3 Years |
| CAS NO | 85509-19-9 |
| FORMULA | C16H15F2N3Si |





₹ 45000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25KG |
| Manufacturer | JIGS CHEMICAL |
| CAS NO | 81161-17-3 |
| PURITY | 99% |





₹ 7200 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25kg |
| Manufacturer | jigs chemical |
| form | powder |
| purity | 99% |





₹ 1400 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | kg |
| Manufacturer | jisg chemical |
| FORM | POWDER |
| PURITY | 99% |

₹ 35000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Grade Standard | USP |
| Purity | 99% |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Packaging Type | Bag |
| Form | Powder |
| CAS Number | 1045-69-8 |
| Molecular Weight | 330.46 |
| Molecular Formula | C21H30O3 |


Rimple (Global Sourcing Executive)
Jigs Chemical Limited
S F, Flat No 206, Sachet-2, NR. Reliance House, NR. Maradia Plaza, Navrangpura,Ahmedabad, Ahmedabad - 380009, Gujarat, India






































