Pioneers in the industry, we offer white soap noodles, soap .noodles, sorbic acid raw material, rice bran fatty acid and pvc wax creamy stabilizer flakes api raw material from India.








₹ 100 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Base Type | Laundry Grade |
| Tfm | > 80 % |
| Packaging Size | 5 kg |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Country Of Origin | India |
| Color | White |
| Brand | Jings |
| Shelf Life | 6 Months |
We are engaged in offering Soap Noodles to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Jigs Chemical sourcing supplying API, Active pharmaceutical ingredients intermediates, global generics, Pharma Raw Materials, industrial & Specialty Chemicals.



₹ 500 / KgGet Latest Price
| Packaging Size | 5 kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Packing Type | Bag |
| Color | White |
| Shelf Life | 6 Month |
| Size | 1 Inch |





₹ 100 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Shelf Life | 36months |
| Color | White |
| CAS NO | 110-44-1 |
| SYNONYMS | (e,e)-4-hexadienoicacid;(E,E)-Sorbic acid;2,4-Hexadienoicacid,(E,E)-;2e,4e-hexadienoicacid;4-Hexadie |





₹ 100 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Plastic Container |
| Packaging Size | 25Litre |
| Shelf Life | 36months |
| CAS Number | 93165-33-4 |
| Molecular Weight | 287 |
| Density | 0.885 g/mL |
| Country of Origin | Made in India |





₹ 130 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25KF |
| Manufacturer | JIGS CHEMICAL |
| FORM | POWDER |
| PURITY | 99% |


Rimple (Global Sourcing Executive)
Jigs Chemical Limited
S F, Flat No 206, Sachet-2, NR. Reliance House, NR. Maradia Plaza, Navrangpura,Ahmedabad, Ahmedabad - 380009, Gujarat, India



