Leading Distributor / Channel Partner of pimavanserin api raw material, gramine api raw material, cefathiamidine api raw material, tiratricol api raw material, carbadox api raw material and sulfisoxazole api raw material from Ahmedabad.






₹ 1000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Grade Standard | USP |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Purity | Greater than 99% |
| Packaging Type | Bag |
| Form | Powder |
| CAS Number | 706779-91-1 |
| Molecular Weight | 427.55 |
| Molecular Formula | C25H34FN3O2 |





₹ 8800 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Grade Standard | Pharma Grade |
| Packaging Size | 25 kg |
| Purity | ≥99.0% |
| Physical Form | Powder |
| Usage Formulation | Tablet |
| Therapeutic Use | Mucolytic |
| Certification | GMP |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Shelf Life | 36 months |
| CAS NO | 87-52-5 |





₹ 850 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Polymer Type | HDPE |
| Form | Flakes |
| Usage Application | Injection Moulding |
| Packaging Size | 25 kg |
| Material Type | Virgin |
| Color | White |
| Recyclability | Recyclable |
| Country of Origin | India |
| CAS NO | 33075-00-2 |
| FORMULA | C19H28N4O6S2 |





₹ 10000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Grade Standard | Pharma Grade |
| Packaging Size | 25 kg |
| Purity | 95–98% |
| Form | Powder |
| Manufacturing Method | Plant Extract |
| Shelf Life | 3 years |
| Usage | Research, Pharmaceutical |
| Country of Origin | India |
| Packaging Type | Fiber Drum |
| Storage Condition | Cool and Dry Place |





₹ 3000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Grade Standard | Pharma Grade |
| Packaging Size | 25 kg |
| Purity | ≥99% |
| Form | Powder |
| Manufacturing Method | Synthetic |
| Shelf Life | 3 years |
| Usage | Research, Pharmaceutical |
| Country of Origin | India |
| Packaging Type | Fiber Drum |
| Storage Condition | Cool and Dry Place |





₹ 1425 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Segment | Pharma Intermediate |
| Grade Standard | Technical Grade |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| Purity | ≥95% |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Application | API Manufacturing |
| CAS NO | 127-69-5 |
| FORMULA | C11H13N3O3S |





₹ 1000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Grade Standard | USP |
| Packaging Size | 25 kg |
| Purity | 98–99% |
| Form | Powder |
| Manufacturing Method | Synthetic |
| Shelf Life | 3 years |
| Usage | Pharmaceutical, Research |
| Country of Origin | India |
| Packaging Type | Fiber Drum |
| Storage Condition | Cool and Dry Place |





₹ 1000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Grade Standard | BP |
| Packaging Size | 25 kg |
| Purity | ≥99% |
| Form | Powder |
| Manufacturing Method | Plant Extract |
| Shelf Life | 3 years |
| Usage | Research, Pharmaceutical |
| Country of Origin | India |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| CAS NO | 26973-24-0 |





₹ 1000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Segment | Pharma Intermediate |
| Grade Standard | Technical Grade |
| Form | Powder |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Purity | ≥99% |
| Packaging Size | 25 kg |
| Application | API Manufacturing |
| CAS NO | 183552-38-7 |
| FORMULA | C72H95ClN14O14 |





₹ 7895 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Segment | Pharma Intermediate |
| Grade Standard | Technical Grade |
| Form | Powder |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Purity | ≥95% |
| Packaging Size | 25 kg |
| Application | API Manufacturing |
| CAS NO | 57773-65-6/5773-65-5 |
| FORMULA | C64H83N17O12 |





₹ 135 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25KG |
| Manufacturer | JIGS CHEMICAL |
| Country of Origin | Made in India |
| PURITY | 99% |





₹ 2000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25KG |
| Manufacturer | JIGS CHEMICAL |
| CAS NO | 60491-10-3 |
| PURITY | 99% |





₹ 8500 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25KG |
| Manufacturer | JIGS CHEMICAL |
| CAS NO | 57184-22-2 |
| PURITY | 99% |





₹ 200 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25KG |
| Manufacturer | JIGS CHEMICAL |
| CAS NO | 742-20-1 |
| PURITY | 99% |





₹ 580 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25KG |
| Manufacturer | JIGS CHEMICAL |
| CAS NO | 120373-24-2 |
| PURITY | 99% |





₹ 58000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Grade Standard | Food Grade |
| Assay | ≥98% |
| Form | Powder |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Shelf Life | 3 Years |
| Packaging Size | 25 kg |
| Application | Nutraceutical, Pharmaceutical |
| Appearance | White Powder |
| Origin | Plant Based |
| CAS NO | 86541-75-5 |





₹ 2600 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25kg |
| Manufacturer | jigs chemical |
| form | powder |
| purity | 99% |





₹ 300 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25KG |
| Manufacturer | JIGS CHEMICALA |
| FORM | POWDER |
| PURITY | 99% |





₹ 8000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25KG |
| Manufacturer | JIGS CHEMICAL |
| FORM | POWDER |
| PURITY | 99% |





₹ 25000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25kg |
| Manufacturer | jigs chemical |
| form | powder |
| purity | 99% |

₹ 100 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Pharmacopoeia Standard | USP |
| Grade | BP Grade |
| Form | Powder |
| Packaging Type | Fiber Drum |
| Pack Size | 25 kg |
| Manufacturer Type | API Trader |
| Compliance | WHO GMP |
| Shelf Life | 3 Years |
| CAS NO | 175414-77-4 |
| FORMULA | C18H19N5O4S |

₹ 45000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25KG |
| Manufacturer | JIGS CHEMICAL |
| CAS NO | 123040-16-4 |
| FORMULA | C17H21Cl2N3O3 |
| PURITY | 99% |

₹ 29000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25KG |
| Manufacturer | JIGS CHEMICAL |
| CAS NO | 116-38-1 |
| PURITY | 99% |

₹ 300 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25KG |
| Manufacturer | JIGS CHEMICAL |
| CAS NO | 81782-77-6 |
| PURITY | 99% |

₹ 25000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25KG |
| Manufacturer | JIGS CHEMICAL |
| CAS NO | 30392-41-7 |
| PURITY | 99% |

₹ 5000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25KG |
| Manufacturer | JIGS CHEMICAL |
| CAS NO | 920-39-8 |
| PURITY | 99% |

₹ 1200 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25kg |
| Manufacturer | jigs chemical |
| Country of Origin | Made in India |
| purity | 99% |

₹ 2500 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25KG |
| Manufacturer | JIGS CHEMICAL |
| CAS NO | 848258-31-1 |
| PURITY | 99% |

₹ 950 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25KG |
| Manufacturer | JIGS CHEMICAL |
| CAS NO | 12122-67-7 |
| PURITY | 99% |

₹ 1000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25KG |
| Manufacturer | JIGS CHEMICAL |
| CAS NO | 7/5/4553 |
| PURITY | 99% |

₹ 400 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25KG |
| Manufacturer | JIGS CHEMICAL |
| PURITY | 99% |
| CAS NO | 140-93-2 |

₹ 20000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25KG |
| Manufacturer | JIGS CHEMICAL |
| Country of Origin | Made in India |
| PURITY | 99% |

₹ 40000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25KG |
| Manufacturer | JIGS CHEMICAL |
| CAS NO | 88901-36-4 |
| PURITY | 99% |

₹ 4000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25KG |
| Manufacturer | JIGS CHEMICAL |
| CAS NO | 874-90-8 |
| PURITY | 99% |

₹ 3250 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25KG |
| Manufacturer | JIGS CHEMICAL |
| CAS NO | 3294-03-9 |
| PURITY | 99% |

₹ 8595 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25KG |
| Manufacturer | JIGS CHEMICAL |
| CAS NO | 83-48-7 |
| PURITY | 99% |

₹ 5000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25kg |
| Manufacturer | jigs chemical |
| cas no | 121-71-1 |
| purity | 99% |

₹ 350 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25KG |
| Manufacturer | JIGS CHEMICAL |
| Country of Origin | Made in India |
| PURITY | 99% |

₹ 10000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25KG |
| Manufacturer | JIGS CHEMICLA |
| CAS NO | 55478-54-1 |
| PURITY | 99% |

₹ 860 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25KG |
| Manufacturer | JIGS CHEMICAL |
| CAS NO | 7783-49-5 |
| PURITY | 99% |


Rimple (Global Sourcing Executive)
Jigs Chemical Limited
S F, Flat No 206, Sachet-2, NR. Reliance House, NR. Maradia Plaza, Navrangpura,Ahmedabad, Ahmedabad - 380009, Gujarat, India






































