Leading Distributor / Channel Partner of sodium sulphate powder, sodium metabisulfite powder, pyridoxine dipalmitate api, tau-fluvalinate raw material api, butyl acrylate api raw material and dimethyl malonate api raw material from Ahmedabad.




₹ 13 / KgGet Latest Price
| Purity | 98% |
| Form | Powder |
| Color | White |
| Packaging Size | 10 kg |
| Packaging Type | Bag |
| Molecular Formula | Na2SO4 |
| Density | 2.66 g/cm3 |
| Boiling Point | 1,429 DegreeC |
| Molar Mass | 142.04 g/mol |
Jigs Chemical is the Global sourcing company who engaged in supplying and marketing of Active Pharmaceutical Ingredient API, Sodium Sulphate CAS No.15124-09-1 from India and to other countries.
We supply Sodium Sulphate CAS No.15124-09-1 from our sources, for customers Product development and commercialization needs, depending on availability from our Indian and international sources.



₹ 55 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 50 Kg |
| Purity | 97% |
| Form | Powder |
| Packaging Type | Bag |
| Packaging Size | 50 kg |
| Shelf Life | 3 Years |
| Color | White |




₹ 100 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Size | 25 KG |
| Packaging Type | Drum |
| Manufacturer | Jigs Chemicals |
| Country of Origin | Made in India |
| CAS NO. | 635-38-1 |
| Form | Powder |
| Shelf Life | 36months |





₹ 100 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Certification | IP |
| Grade | Pharma grade |
| Purity | 99.5% |
| Packaging type | HDPE drum |
| Packaging size | 25 kg |
| Shelf life | 36 months |
| Form | Powder |
| Colour | White |
| CAS NO | 102851-06-9 |
| FORMULA | C26H22ClF3N2O3 |

₹ 160 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25KG |
| Manufacturer | JIGS CHEMICAL |
| CAS NO | 141-32-2 |
| PURITY | 99% |

₹ 250 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Purity | ≥99% |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25KG |
| Manufacturer | JIGS CHEMICAL |
| CAS NO | 108-59-8 |

₹ 230 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25KG |
| Manufacturer | JIGS CHEMICAL |
| CAS NO | 9003-11-6 |
| PURITY | 99% |

₹ 68000 / GramGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Gram |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25KG |
| Manufacturer | JIGS CHEMICAL |
| CAS NO | 10294-26-5 |
| PURITY | 99% |

₹ 220 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25KG |
| Manufacturer | JIGS CHEMICAL |
| FORM | POWDER |
| PURITY | 99% |

₹ 500 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25KG |
| Manufacturer | JIGS CHEMICAL |
| FORM | POWDER |
| PURITY | 99% |




₹ 500 / KgGet Latest Price
| Purity | 99% |
| Grade | Reagent Grade |
| Usage/Application | Laboratory |
| CAS Number | 110-71-4 |
| Chemical Formula | C4H10O2 |
| Molecular Weight | 90.121 |
| Shelf Life | 36months |





Get Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25kg |
| Manufacturer | jigs chemical |
| form | pwoder |
| purity | 99% |



₹ 160 / KgGet Latest Price
| Packaging Size | 30 kg |
| Grade | Technical Grade |
| Packaging Type | Bag |
| Usage/Application | Industrial use |
| Molecular weight | 336.21 g/mol |
| Density | 0.860 g/cm3 |
| Color | White |
| Physical State | Powder |
| Chemical Formula | C10H16N2O8 |







₹ 102 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Size | 25KG |
| Purity % | 98% |
| Usage/Application | Industrial |
| Chemical Formula | C18H36O2 |
| Color | White |
| Melting Point | 69.3 DegreeC |
| Boiling Point | 361 DegreeC |
| Molar Mass | 284.48 g/mol |
| Physical State | Solid |



₹ 100 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| CAS Number | 1304-29-6 |
| Molar Mass | 169.33 g/mol |
| Color | WHITE |
| Physical state | POWDER |
| Pack Type | BAG |
| Country of Origin | Made in India |


Rimple (Global Sourcing Executive)
Jigs Chemical Limited
S F, Flat No 206, Sachet-2, NR. Reliance House, NR. Maradia Plaza, Navrangpura,Ahmedabad, Ahmedabad - 380009, Gujarat, India













