Our range of products include quinine hydrochloride api, arecoline hydrobromide api, celiprolol hydrochloride api, metoclopramide hydrochloride api, aescin api raw material and tetraene acetate raw api.








₹ 8500 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Grade Standard | USP |
| Packaging Size | 25Kg |
| Grade | Pharma Grade |
| Packaging Type | Bag |
| CAS Number | 130-89-2 |
| Usage/Application | Treatment of Malaria |
| Chemical Formula | C20H25ClN2O2 |
| Molecular weight | 360.9 g/mol |
| Form | Powder |
| Color | White |
Quinine is amedication used to prevent and treat malaria and to treat babesiosis. Thisincludes the treatment of malaria due to Plasmodium falciparum that isresistant to chloroquine when artesunate is not available
Quininehydrochloride, 130-89-2 (7549-43-1) available with USDMF,EDMF, DMF, USFDA, EUGMP, GMP, ISO CERTIFIED,WHO-GMP and DMFas per the requirement. Products carry in Standard Packaging & labeling asper FDA along with supportive documentation. We can also offer Intermediates ofQuinine hydrochloride, 130-89-2 (7549-43-1).




₹ 100 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | Drum |
| Manufacturer | Jigs Chemicals |
| Country of Origin | Made in India |
| cas no. | 300-08-3 |
| Shelf Life | 36months |
| Form | Powder |





₹ 45000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Size | 25 KG |
| Packaging Type | Drum |
| Country of Origin | Made in India |
| CAS NO | 57470-78-7 |
| Molecular Formula | C20H34ClN3O4 |
| Molecular Weight | 415.95 |
| Melting Point | 197-200 DegreeC (dec.) |
| Storage Temp. | Refrigerator |
| Form | Solid |





₹ 11000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Grade Standard | IP |
| Purity | Greater than 99% |
| Packaging Type | Bag |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Form | Powder |
| CAS Number | 54143-57-6/7232-21-5 |
| Molecular Weight | 336.26 |
| Molecular Formula | C14H22ClN3O2.HCl;C14H23Cl2N3O2 |





₹ 15000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Grade Standard | IP |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Purity | Greater than 99% |
| Packaging Type | Bag |
| Form | Powder |
| CAS Number | 6805-41-0 |
| Molecular Weight | 1131.26 |
| Molecular Formula | C55H86O24 |

₹ 5000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Grade Standard | IP |
| Purity | Greater than 99% |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Form | Powder |
| CAS Number | 162-96-18- 98-9 |
| Molecular Weight | 366.45 |
| Molecular Formula | C23H26O4 |





₹ 500 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Certification | IP |
| Grade | Pharma grade |
| Purity | 99.5% |
| Packaging type | HDPE drum |
| Packaging size | 25 kg |
| Shelf life | 36 months |
| Form | Powder |
| Colour | White |
| CAS NO | 57028-96-3 |
| FORMULA | (C7H15N3)n.x(HCl) |

₹ 1300 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25kg |
| Manufacturer | jigs chmeiAL |
| PURITY | 99% |
| FORM | POWDER |

₹ 8000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25KG |
| Manufacturer | JIGS CHEMICAL |
| PURITY | 99% |
| FORM | POWDER |

₹ 8000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25KG |
| Manufacturer | JIGS CHEMICAAL |
| CAS NO | 17611-70-0 |
| PURITY | 99% |

₹ 300 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25KG |
| Manufacturer | JIGS VHEMICAL |
| FORM | POWDER |
| PURITY | 99% |

₹ 250 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25KG |
| Manufacturer | JIGS CHEMICAL |
| FORM | POWDER |
| PURITY | 99% |

Get Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25KG |
| Manufacturer | JISG CHEMICAL |
| FORM | POWDER |
| PURITY | 99% |





₹ 2500 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Source Type | Natural |
| Assay Purity | ≥99.5% |
| Grade Standard | Pharma Grade |
| Form | Crystalline Powder |
| Application | Tablets |
| Packaging Type | Fiber Drum |
| Shelf Life | 60 months |
| Packaging Size | 25 kg |
| Origin Plant | Coffee Bean |
| Certification | ISO |


₹ 2600 / KgGet Latest Price
| Grade Standard | Lab Grade |
| CAS Number | 32981-86-5 |
| Molecular Weight | 544.89 |
| Chemical Formula | C29H36O10 |
| Solubility | Soluble In Methanol |
| ChemSpider ID | 135935 |





₹ 55000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Grade Standard | Pharma grade |
| Assay | 98 % |
| Source Plant | Green coffee |
| Form | Powder |
| Application | Nutraceutical |
| Packaging Size | 25 kg |
| CAS Number | 327-97-9 |
| Colour | Off white |
| Country of Origin | India |


Rimple (Global Sourcing Executive)
Jigs Chemical Limited
S F, Flat No 206, Sachet-2, NR. Reliance House, NR. Maradia Plaza, Navrangpura,Ahmedabad, Ahmedabad - 380009, Gujarat, India














