Our product range includes a wide range of yeast extract powder, moc-d-valine raw material api, 3-hydroxy-2-nitrobenzoic acid api, xylanase raw material api, d-arabinitol raw material api and dihydroxydibutyl ether api.






₹ 270 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Grade Standard | IP |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Purity | Greater than 99% |
| Packaging Type | Drum |
| Form | Powder |
| CAS Number | 8013-01-2 |
| Molecular Weight | 319.193 |
| Molecular Formula | C19H14O2 |





₹ 2200 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Grade Standard | IP |
| Purity | Greater than 99% |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Form | Powder |
| CAS Number | 171567-86-5 |
| Molecular Weight | 175.18242 |
| Molecular Formula | C7H13NO4 |





₹ 3800 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Grade Standard | IP |
| Purity | Greater than 99% |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Form | Powder |
| CAS Number | 602-00-6 |
| Molecular Weight | 183.12 |
| Molecular Formula | C7H5NO5 |





₹ 4000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Certification | IP |
| Grade | Pharma grade |
| Purity | 99.5% |
| Packaging type | HDPE drum |
| Packaging size | 25 kg |
| Shelf life | 36 months |
| Form | Powder |
| CAS NO | 37278-89-0 |





₹ 100 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Purity | 99.5% |
| Certification | IP |
| Grade | Pharma grade |
| Shelf life | 36 months |
| Packaging type | HDPE drum |
| Packaging size | 25 kg |
| Form | Powder |
| Colour | White |
| CAS NO | 488-82-4 |
| FORMULA | C5H12O5 |





₹ 100 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Certification | IP |
| Grade | Pharma grade |
| Purity | 99.5% |
| Packaging type | HDPE drum |
| Packaging size | 25 kg |
| Shelf life | 36 months |
| Form | Powder |
| Colour | White |
| CAS NO | 821-33-0 |
| FORMULA | C8H18O3 |





₹ 10000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Size | 25KG |
| Packaging Type | Drum |
| Manufacturer | C13H16N2O5 |
| cas no | 13139-52-1 |
| formula | C13H16N2O5 |
| purity | 99% |





₹ 95 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Grade Standard | Technical |
| Purity | 98% |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Flakes |
| Concentration | 50% |
| Application | Soap Making |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| CAS NO | 1310-58- 3 |





₹ 5000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Assay | 98% |
| Grade | Pharma Grade |
| Form | Powder |
| Application | Pharma |
| Packaging Size | 25 kg |
| Melting Point | 47 C |
| Country Of Origin | India |
| CAS NUM | 5350-57-2 |
| FORMULA | C13H12N2 |





₹ 13300 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25KG |
| Manufacturer | JIGS CHEMICAL |
| CAS NO | 33233-67-9 |
| PURITY | 99% |

₹ 500 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25KG |
| Manufacturer | JIGS CHEMICAL |
| PURITY | 99% |
| GRADE | COMMERCIAL |

₹ 2000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25KG |
| Manufacturer | JIGS CHMEICAL |
| CAS NO | 56673-34-8 |
| PURITY | 99% |

₹ 6500 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25KG |
| Manufacturer | JIGS CHEMICAL |
| CAS NO | 42278-67-1 |
| PURITY | 99% |

₹ 510 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25KG |
| Manufacturer | JIGS CHEMICSL |
| CAS NO | 75-07-0 |
| PURITY | 99% |

₹ 900 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25KG |
| Manufacturer | JIGS CHEMICAL |
| CAS NO | 569-64-2 |
| PURITY | 99% |

₹ 250 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25KG |
| Manufacturer | JIGS CHEMICAL |
| CAS NO | 103-11-7 |
| PURITY | 99% |

₹ 12000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25KG |
| Manufacturer | JIGS CHEMICAL |
| CAS NO | 563-47-3 |
| PURITY | 99% |

₹ 8000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25KG |
| Manufacturer | JIGS CHEMICAL |
| CAS NO | 51981-33-0 |
| PURITY | 99% |

₹ 100 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25kg |
| Manufacturer | jigs chemical |
| cas no | 685-91-6 |
| purity | 99% |

₹ 200 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25kg |
| Manufacturer | jigs chemical |
| cas no | 96-34-4 |
| purity | 99% |

₹ 500 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25KG |
| Manufacturer | JIGS CHEMICAL |
| CAS NO | 10058-23-8 |
| PURITY | 99% |

₹ 1200 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25KG |
| Manufacturer | JIGS CHEMICAL |
| PURITY | 99% |
| CAS NO | 852808-04-9 |

₹ 700 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25KG |
| Manufacturer | JIGS CHEMICAL |
| CAS NO | 5700-49-2 |
| PURITY | 99% |

₹ 180 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25kg |
| Manufacturer | jigs hemical |
| cas no | 127-19-5 |
| purity | 99% |

₹ 70 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25KG |
| Manufacturer | JIGS CHEMICAL |
| CAS NO | e 10102-71-3 |
| PURITY | 99% |

₹ 240 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25KG |
| Manufacturer | JIGS CHEMICAL |
| FORM | POWDER |
| PURITY | 99% |

₹ 14743 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25KG |
| Manufacturer | JIS CHEMICAL |
| FORM | POWDER |
| PURITY | 99% |

₹ 4500 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25kg |
| Manufacturer | jigs chemical |
| form | powder |
| purity | 99% |

₹ 471 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25KG |
| Manufacturer | JIGS CHEMICAAL |
| PURITY | 99% |
| FORM | POWDER |

₹ 2800 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25KG |
| Manufacturer | JIGS CHEMICAL |
| FORM | PWODER |
| PURITY | 99% |

₹ 80 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25KG |
| Manufacturer | JIGS CHEMICAL |
| FORM | POWDER |
| PURITY | 99% |

Get Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25KG |
| Manufacturer | JIGS CHEMICAL |
| FORM | POWDER |
| PURITY | 99% |

Get Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25kg |
| Manufacturer | jgs chemical |
| form | powder |
| purity | 99% |

₹ 800 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25KG |
| Manufacturer | JIGS CHEMICAL |
| CAS NO | 34941-92-9 |
| PURITY | 99% |

₹ 15000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25KG |
| Manufacturer | JIGS CHEMICAL |
| CAS NO | 39745-40-9 |
| PURITY | 99% |

₹ 3000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Size | 25KG |
| Packaging Type | Drum |
| Manufacturer | JIGS CHEMICAL |
| CAS NO | 121-05-1 |
| PURITY | 99% |

₹ 9000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Grade Standard | USP |
| Purity | Greater than 99% |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Packaging Type | Bag |
| Form | Powder |
| CAS Number | 113-24-6 |
| Molecular Weight | 110.04 |
| Molecular Formula | C3H3NaO3 |





₹ 100 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Size | 25 KG |
| Packaging Type | Drum |
| Manufacturer | JIGS CHEMICALS |
| Country of Origin | Made in India |
| CAS NO. | 19381-50-1 |
| FORMULA | C30H18FeN3Na3O15S |
| FORM | POWDER |
₹ 150 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25KG |
| Manufacturer | JIGS CHEMICAL |
| CAS NO | 68131-04-4 |
| PURITY | 99% |
Get Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25kg |
| Manufacturer | jigs chemical |
| form | powder |
| purity | 99% |


Rimple (Global Sourcing Executive)
Jigs Chemical Limited
S F, Flat No 206, Sachet-2, NR. Reliance House, NR. Maradia Plaza, Navrangpura,Ahmedabad, Ahmedabad - 380009, Gujarat, India





































